REGULAMIN KONKURSU

 

PISANIE JEST SZTUKĄ – KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZE PISMO

(konkurs na najpiękniej przepisany list miłosny  Stanisława Witkiewicza do żony)

Patronat:

Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego

Adresaci:

Osoby dorosłe z powiatu ostrowieckiego

Kontakt:

Prace można dostarczać osobiście do Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim lub wysyłać pocztą tradycyjną (ul. Świętokrzyska 11, 2 piętro) do 21.02.2024 r. W konkursie mogą wziąć udział osoby dorosłe z powiatu ostrowieckiego.

Nadesłanie prac jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych nadawcy w celu realizacji konkursu. Administratorem Danych Osobowych jest organizator reprezentowany przez Anetę Pierścińską-Maruszewską  (kontakt: dyrektor.cku@ostrowiec.edu.pl)

Telefon: 41 265 20 11 w poniedziałki i wtorki od 7.00 do 15.00.

Cele:

– upowszechnianie estetycznego pisma odręcznego

– wskazywanie dobroczynnego wpływu pisania na mózg

– popularyzowanie błyskotliwego stylu językowego pisarza

Coraz rzadziej posługujemy się pismem odręcznym, tymczasem charakter pisma zdradza wiele informacji o autorze, poza tym każdy wytwór ludzkiej dłoni zasługuje na uznanie. Co więcej, poszukiwani są specjaliści w dziedzinie kaligrafii, m. in. przez agencje reklamowe. Specjaliści zajmujący się pismem wskazują na jego dobroczynne właściwości, pismo uczy bowiem dokładności oraz cierpliwości, ale wyzwala także kreatywność i wzmaga koncentrację.

Trzy edycje konkursu spotkały się z dużym zainteresowaniem, dlatego warto kontynuować realizację tego pomysłu.

Nagrody:

Osoby, którym komisja konkursowa złożona z przedstawicieli Urzędu Miasta oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego, przyzna trzy pierwsze miejsca, mogą liczyć na publikację ich prac w witrynach przystankowych na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego. Przewidziano również upominki.

Kryteria oceny:

 W tego typu konkursach trudno wyrzec się subiektywizmu,  bo przecież poczucie estetyki miewamy różne, niemniej brane pod uwagę będą takie czynniki jak proporcje
 w budowie liter, zagęszczenie, łączenie liter, jednolitość pochylenia, rozmieszczenie na kartce itp.

List do przepisania:

                                                                                                                Zakopane, 21 III 1923


Kochana Nineczko:


(…) Wiedz na pewno, że jestem do Ciebie piekielnie przywiązany, i że zerwanie z Twojej strony byłoby dla mnie katastrofą. Jednak myśl tylko o sobie. Sądzę, że znasz mnie dość dobrze, ale na razie, zdaje się, zanadto ze złej strony. Z tym koniec zupełny. Chciałbym, żebyś wierzyła mi bezwzględnie i abyś zrozumiała mnie nie tylko w czysto życiowych wymiarach i nie w chwilowych przecięciach, a w całości. Bez tego możesz Twoim postępowaniem zabić we mnie na zawsze to, co jest w stosunku do Ciebie najistotniejsze i czego nie mam dla wszystkich. (…)
Napisz niedługo (tzn. długo i prędko) wyraźnym pismem. Wczoraj idąc do domu miałem
w głowie ogromny list istotny do Ciebie, ale byłem zanadto zmęczony i nie napisałem. Dziś rozwiało się wszystko, ale au fond trwa to samo. O ile nie zerwiesz ze mną, nie staraj [się] [wy]zywać we mnie diabła do walki z Tobą, gdyż może (?) będziesz tego żałować.

Całuję Cię b. serdecznie

Twój Witkacy

Mama przesyła ukłony. Oświadcz ode mnie moje uszanowanie Twemu O[jcu].
O ile odpiszesz, to tylko rekomendowanie.

Źródło: https://culture.pl/pl/dzielo/stanislaw-ignacy-witkiewicz-listy-do-zony-1923-1927