Ogólne zasady:
+ Szczepienie | rekomendowane dla pracowników szkół oraz słuchaczy |
Dezynfekcja | przed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym. |
Dystans | minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 m. |
Higiena | częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust. |
Maseczka | w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu. |
Wietrzenie | przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć. |
Organizacja zajęć
- Do CKU może uczęszczać słuchacz bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.
- Rekomenduje się, o ile to możliwe, ograniczenie korzystania z transportu publicznego na rzecz pojazdów prywatnych, przemieszczania się pieszo oraz środkami indywidualnymi
z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (rower, hulajnoga). - Przy wejściu do CKU jest informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego. Wszyscy mają możliwość korzystania z płynu do dezynfekcji rąk. Rekomenduje się, aby słuchacze po przyjściu do CKU w pierwszej kolejności myli ręce wodą z mydłem.
- Rekomenduje się stosowanie maseczek w przestrzeni wspólnej.
- Jeżeli pracownik CKU zaobserwuje u słuchacza objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności), należy odizolować go w sali 206 i zastosować do bieżących wytycznych sanepidu.
- W miarę możliwości słuchacze danego oddziału przebywają w stałej sali.
- Przed rozpoczęciem zajęć należy zdezynfekować powierzchnię biurka i stoliki słuchaczy.
- W miarę możliwości ograniczenie przemieszczania się nauczyciela pomiędzy stolikami.
- Bezwzględnie obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.
- Sprzęt i materiały wykorzystywane podczas zajęć praktycznych należy czyścić lub dezynfekować.
- Słuchacz posiada własne przybory i podręczniki.
- Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy, a także w dni wolne od zajęć.
- W przypadku zajęć w ramach praktycznej nauki zawodu u pracodawców podmiot przyjmujący słuchaczy zapewnia prowadzenie tych zajęć z uwzględnieniem przepisów odrębnych, dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, właściwych dla zakładów pracy oraz wytycznych ministrów właściwych dla zawodów szkolnictwa branżowego, dotyczących poszczególnych branż.
- W bibliotece obowiązuje okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów edukacyjnych.
- Opiekunowie poszczególnych pracowni zawodowych informują dyrektora o konieczności wprowadzenia dodatkowych zaleceń, uwzględniając specyfikę zajęć. Po wspólnych ustaleniach informacje są przekazywane mejlowo wszystkim słuchaczom realizującym dany kierunek kształcenia.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń
i powierzchni
- Przy wejściu głównym znajdują się numer do kontaktu z inspekcją sanitarną w sprawie koronawirusa +48 22 25 00 115 oraz numery alarmowe 999, 112.
- Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem i regularne napełniać dozowniki z mydłem
i płynem dezynfekcyjnym. - Kierownik administracyjno-gospodarczy codzienne kontroluje prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
- Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych są informacje z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
- Jeżeli z pomieszczeń korzysta podmiot zewnętrzny, należy zobowiązać go do przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń, użytych przyrządów i sprzętów należących do CKU, jak również do wietrzenia tych pomieszczeń (konieczny zapis w umowie najmu).
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników
- Wszyscy pracownicy są instruowani o zasadach wynikających z Wytycznych oraz wprowadzonych w CKU szczegółowych rozwiązań.
- Do pracy mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie mają nałożonego obowiązku kwarantanny lub izolacji domowej.
- W przypadku wystąpienia objawów infekcji lub choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać poradę medyczną, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika (oraz powiadomić pracodawcę o nieobecności). W razie pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych dyrektor w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (uzyskanie porady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika). W razie nagłego pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
- W przypadku pracowników z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, którzy mieli kontakt z innymi osobami w szkole, dyrektor powinien skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
- Należy bezwzględnie zastosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w zakresie dodatkowych działań i procedur związanych z zaistniałym przypadkiem.
- Zaleca się ustalenie miejsca, w którym przebywała osoba z niepokojącymi objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem, oraz przeprowadzenie dodatkowego sprzątania zgodnie z procedurami zakładowymi, a także zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie CKU należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego*.
Załączniki – instrukcje
- mycia rąk
https://www.gov.pl/web/gis/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece
- dezynfekcji rąk
https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece/
- prawidłowego zdejmowania maseczki
https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-maseczke/
- prawidłowego zdejmowania rękawiczek
https://gis.gov.pl/aktualnosci/koronawirus-jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-rekawice/
- wykaz produktów biobójczych
http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze
- zalecenia w zakresie systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych
https://www.gov.pl/attachment/f08fa60b-ccd2-4666-b688-616c1f836876