O PRECYZYJNYM ROLNICTWIE

 

23.11.2018 r. uczestnicy KKZ w zawodzie rolnik wysłuchali informacji o rolnictwie precyzyjnym, które staje się coraz bardziej popularne również w naszym regionie. Okazuje się, że współczesny rolnik może siać, nawozić i wykonywać inne prace polowe, jednocześnie oglądając np. film czy w ogóle nie wychodząc z domu. Brzmi nieprawdopodobnie, ale jest to jak najbardziej realne…

– Maszyny rolnicze to już prawdziwe dzieła sztuki technicznej. Rolnictwo precyzyjne to dziedzina, która zdecydowanie ułatwia pracę rolnikom, ogrodnikom czy sadownikom. Wystarczy jeden operator, który czuwa nad bezpieczną pracą ciągnika czy kombajnu. Tego typu maszyny coraz częściej stosowane są nawet w mniejszych gospodarstwach. Inną sprawą jest to, że rolnicy bardzo często kupują urządzenia, które nie do końca sprostają ich wymaganiom. W CKU opowiedzieliśmy o nawigacji maszyn, programach korekcyjnych i możliwości wykorzystania maszyn – komentował Michał Szewczyk, kierownik do spraw rolnictwa precyzyjnego firmy „Kisiel”.

-W Centrum Kształcenia Ustawicznego prezentujemy słuchaczom możliwości, jakie obecnie posiadają maszyny rolnicze- stwierdził Krzysztof Surowiec, diler maszyn rolniczych. – Informujemy ich także, w jaki sposób można stać się właścicielem takich maszyn. Obecnie można pozyskać rożne dofinansowania na zakup nowoczesnej maszyny rolniczej. Rolnictwo stało się gałęzią gospodarki, która bardzo dynamicznie się rozwija. Urządzenia coraz częściej wykonują bardzo skomplikowane prace.