O TOLERANCJI W CKU

 

16 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Słuchacze Centrum Kształcenia Ustawicznego ze względu na swą specyfikę organizacyjną dyskutowali o tolerancji już podczas weekendowego zjazdu. Moderatorami wydarzenia były polonistka Katarzyna Mucha oraz nauczycielka historii i WOS-u Joanna Francuz.

– Bardzo nam zależy na promowaniu szacunku i otwartości, dlatego pomysł tej debaty. Pojęcie „tolerancji” jest różnie rozumiane, językoznawcy objaśniają, że tolerancja nie jest tożsama z akceptacją. Jeśli ktoś coś akceptuje, to się z tym zgadza, a jeśli toleruje, to nie przeciwdziała, choć niekoniecznie akceptuje. Za taką semantyką przemawia etymologia tego słowa. Łacińskie „tolerantia” to ‘cierpliwa wytrwałość, zaś „tolerare” znaczywytrzymywać, znosić, przecierpieć’. Interesuje nas, co na temat tolerancji sądzą i mają do powiedzenia nasi słuchacze. Jednocześnie to doskonała okazja treningu kultury dyskusji, niezwykle ważnej umiejętności – komentuje Dyrektor CKU dr Aneta Pierścińska-Maruszewska.

Słuchacze żywo dyskutowali i widać, że forma debaty jest dobrym pomysłem na trenowanie logicznego myślenia oraz zasad savoir-vivre.

img_20161113_122256dl

20161113_120722-1