Nowoczesna placówka z ofertą dla wszystkich

 

Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostrowcu Św. oferuje edukację na wielu poziomach kształcenia, liczne kursy przysposabiające do zawodu. Placówka obecna jest w środowisku. Najważniejsze jest to, że za naukę w CKU nie trzeba płacić.
Bogata oferta dostosowana do rynku pracy
Oferta CKU w Ostrowcu Św. jest dostosowana do wymogów współczesnego rynku pracy. Tworzący ofertę edukacyjną placówki biorą pod uwagę głos przedsiębiorców, a także potrzeby i oczekiwania przyszłych słuchaczy, ich zainteresowania. Każdy otwierany kierunek jest konsultowany z organem prowadzącym, Powiatową Radą Zatrudnienia oraz Wojewódzką Radą Zatrudnienia.
– U nas nauka jest za darmo- mówi dr Aneta Pierścińska-Maruszewska, dyrektor CKU w Ostrowcu Św.- Prowadzimy edukację w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych, w szkołach policealnych i na kwalifikacyjnych kursach zawodowych. Mamy także w ofercie gimnazjum. Proponujemy podjęcie nauki w zawodach tzw. okołomedycznych, także uzyskanie kwalifikacji technika masażysty, technika architektury krajobrazu, technika administracji, technika bhp, technika informatyka, technika usług kosmetycznych, florysty, krawcowej, piekarza, cukiernika, logistyka, spedytora, ślusarza, stolarza, elektryka, ceramika i innych.
Cały czas monitorujemy rynek pracy, ale analizujemy również trafność naszej oferty chociażby poprzez śledzenie losów absolwentów CKU, którzy pozostają w kontakcie z placówką, co oznacza, że kształcenie u nas pozytywnie zapisało się w ich życiorysie.
Wzorcowe wyposażenie
Placówka ma bardzo dobrze wyposażone pracownie.
– Nasze pracownie spełniają wymagania stawiane przed placówkami tego typu jak nasza, a dzięki darczyńcom wzbogacają się jeszcze o dodatkowe pomoce dydaktyczne, które ułatwiają przygotowanie do egzaminów zewnętrznych i nabycie kompetencji zawodowych. Nasza biblioteka również ciągle jest doposażona. Cieszy mnie to, że wiele materiałów, pomocy otrzymujemy zupełnie bezinteresownie. Czasem po prostu wystarczy nawiązać kontakt, zwyczajnie powiedzieć o swoich oczekiwaniach i otrzymuje się to, czego się pragnie – mówi dyrektor CKU.
Wspierają słuchaczy
Szkoła wspiera słuchaczy w różny sposób. Harmonogram zjazdów jest budowany w uzgodnieniu ze słuchaczami.
– Co do terminów zjazdów, jesteśmy elastyczni- mówi A. Pierścińska-Maruszewska.- Oferujemy doradztwo zawodowe i psychologiczne. Zachęcamy do podnoszenia swojego wykształcenia, do przekwalifikowania się, by podnieść kompetencje lub zyskać nowy atrakcyjny na rynku pracy zawód. Szczególnie zachęcam osoby, które utraciły wiarę w to, że mogą coś w życiu osiągnąć, że stać je na osiągnięcie sukcesu, żeby zmieniły nastawienie. Dołożymy starań, by im pomóc. Już sama motywacja do wyjścia do ludzi, stawiania sobie wyzwań takich jak zapisanie się do szkoły czy na kurs, udział w zajęciach, zaliczanie poszczególnych przedmiotów, są bardzo ważne.
Bardzo zależy mi, żeby zarówno pracownicy CKU, jak i słuchacze identyfikowali się z placówką. Dowodem, że tak się właśnie dzieje, są wspólne akcje; słuchacze, kursanci, jak i pracownicy chętnie angażują się w wiele przedsięwzięć. Dla mnie to wiele znaczy, wszystkim za to bardzo dziękuję. Nauczyciele podnoszą swoje kwalifikacje, dbają o swój rozwój zawodowy, dzięki czemu zajęcia przez nich prowadzone są atrakcyjniejsze. Prowadzimy też dodatkowe konsultacje. Dwukrotnie przeprowadziliśmy próbne egzaminy maturalne i zawodowe. Nauczyciele przygotowują skrypty, które mają pomóc słuchaczom w przyswojeniu niezbędnej wiedzy. Reszta zależy już od samych słuchaczy i kursantów.
Zajęcia w szkole i u pracodawcy
– Prowadzimy dualne kształcenie – mówi dyrektor CKU. – Część zajęć odbywa się w placówce, a część – u pracodawcy. Dzięki temu słuchacze lepiej poznają specyfikę zawodu i – co ważne – mogą sobie u pracodawcy wyrobić dobrą opinię. Pracodawcy są zainteresowani zatrudnianiem specjalistów w zawodach, które są w naszej ofercie. A ofertę mamy bogatą i ciągle poszerzamy ją o nowe kierunki kształcenia.
Szkoła widoczna w środowisku
CKU jest widoczne w środowisku. Prezentuje swoją ofertę podczas festynów, pikników, zaprasza do siebie przedszkolaków, gimnazjalistów, uczniów szkół średnich i chętnie podejmuje współpracę z różnymi organizacjami i instytucjami oraz oczywiście z pracodawcami.
– Nieustannie będziemy pracować na dobrą markę – mówi A. Pierścińska-Maruszewska.- Współpraca z organem prowadzącym oparta jest na dialogu, co zachęca nas do podejmowania starań. Współpracujemy też ze szkołami, przedszkolami, instytucjami, urzędami, różnymi organizacjami, firmami. Uczniowie i najmłodsi, odwiedzając CKU, chętnie zapoznają się ze specyfiką różnych zawodów, w których oferujemy kształcenie. Gościliśmy też uczniów szkół zawodowych, których zapoznaliśmy z ofertą i bazą naszej szkoły, aby od września kontynuowali u nas naukę. Jesteśmy obecni na piknikach rodzinnych, festynach, by spotkać się z mieszkańcami i przybliżyć im to, czym się zajmujemy, jak wygląda u nas kształcenie i że wszystko odbywa się całkowicie za darmo. Wiele osób wspiera nasze działania i za to im serdecznie dziękuję. Wszelkie gesty życzliwości naprawdę wiele znaczą.
Mam nadzieję, że z czasem jeszcze bardziej powiększy się grono osób nam życzliwych i chętnych do współpracy.
Nabór coraz lepszy
CKU to specyficzna placówka z wielu powodów. Rekrutacja odbywa się dwa razy w roku. Dyrektor A. Pierścińska – Maruszewska przyznaje, że coraz więcej osób korzysta z oferty kierowanej przez nią placówki.
– Muszę przyznać, że styczniowy nabór był dobry- mówi dyrektor CKU.- Powstało sześć oddziałów. Mam nadzieję, że jesienno – zimowy będzie jeszcze lepszy.
Zapraszamy do nauki w szkołach prowadzonych przez Centrum Kształcenia Ustawicznego, ale także na oferowane krótkie kursy np. ostatnio wizażu, języka niemieckiego czy kurs sztuki barmańskiej. O ważniejszych wydarzeniach i naszej ofercie informujemy na stronie internetowej www.ckuostrowiec.pl oraz na facebooku.
Marzena Dębniak, wiceprezydent Ostrowca Św.:
Serdecznie zapraszamy do Centrum Kształcenia Ustawicznego. Jest to nowoczesna placówka, mająca doskonałe warunki lokalowe, świetnie wyposażona, oferująca określony poziom i pozwalająca odnaleźć się zawodowo i spełnić swoje życiowe marzenia.