CKU promuje edukację teatralną

 

27 marca to Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji Centrum Kształcenia Ustawicznego zorganizowało konkurs poświęcony wiedzy o teatrze skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

– Międzynarodowy Dzień Teatru, obchodzony w rocznicę otwarcia Teatru Narodowców w Paryżu, to święto trochę zapomniane w naszym środowisku lokalnym. Tego dnia przyznawane są nagrody Stanisława Ignacego Witkiewicza i my również postanowiliśmy nagrodzić młodzież, która interesuje się teatrem, jest twórcza, posiada zdolności aktorskie i oczywiście wie dużo na temat teatru – wyjaśnia dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego Aneta Pierścińska-Maruszewska, podkreślając, że celem imprezy, która odbywać się ma cyklicznie, jest popularyzacja  niezwykle ważnej edukacji teatralnej.

W pierwszej edycji konkursowych zmagań zmierzyło się osiem trzy- i czteroosobowych drużyn z LO nr I im. St. Staszica, LO nr II im. J. Chreptowicza oraz z PG nr 1. Uczestnicy najpierw wykazywali się swoją wiedzą o teatrze, odpowiadając na pytania testowe, a później wcielali się w różne role, odgrywając scenki na podstawie obejrzanego wcześniej materiału. Młodzież wykazała się tu dużą pomysłowością, a konkurencja ta dostarczyła niemało zabawy wszystkim obecnym.

Występom bacznie przyglądało się jury (Beata Celebańska, Anna Nowicka oraz Ewa Młodawska), które ostatecznie pierwsze miejsce postanowiło przyznać drużynie z LO nr II w składzie: Katarzyna Cholewińska, Klaudia Nowak, Karolina Klusek. II miejsce ex aequo zajęły drużyny PG nr 1 w składzie: Wiktoria Kwiatkowska, Magdalena Dorecka, Wiktoria Szumlińska i Katarzyna Morycińska oraz LO nr I w składzie: Zuzanna Janiszewska, Martyna Grabowiec, Kaja Górnisiewicz. Natomiast III miejsce uzyskała kolejna drużyna LO nr I w składzie: Dominika Bidzińska, Patrycja Donda, Magdalena Drożdżal.

Konkurs koordynował Wojciech Szymański, a pomagały mu Beata Celebańska oraz Katarzyna Mucha.